PORADNIK BIG LOOK - Włókna naturalne czy syntetyczne? - Big Look - moda męska w dużym rozmiarze
  • WARSZAWA - tel. 22 620 78 10
  • KATOWICE - tel. 32 351 84 95

PORADNIK BIG LOOK – Włókna naturalne czy syntetyczne?

Jakie są rodzaje materiałów , czym się różnią ? włókna naturalne czy syntetyczne. ???
Często zadajemy sobie takie pytania robiąc zakupy i studiując metki ze składem surowcowym. Kiedyś ta wiedza była dostępna osobom uczącym się w szkołach o profilu odzieżowym albo studentom studiującym materiałoznawstwo czy włókiennictwo na Łódzkiej Politechnice. Rozwój przemysłu chemicznego spowodował rewolucję również w przemyśle włókienniczym bowiem powstało wiele syntetycznych włókien z powodzeniem dodawanych do innych uzyskując w ten sposób wielogatunkowość tkanin na rynkach odzieżowych a zatem ?

 

Włókno czyli co ?
Włókno to po prostu podstawowy surowiec, z którego powstaje przędza, z przędzy nici i w efekcie tkanina lub dzianina.
Rodzaje materiałów
Tak naprawdę materiały można podzielić dwojako, zacznijmy od sposobu powstawania, najpopularniejszego podziału: naturalne i chemiczne.

 

włókna naturalne

  • pochodzenia roślinnego np. bawełna, len, konopie, sizal
  • pochodzenia zwierzęcego np. wełna, kaszmir, jedwab naturalny

 

włókna chemiczne

  • sztuczne np. wiskoza, acetat
  • syntetyczne np. poliester, poliamid, anilana, nylon, sztuczny jedwab

 

Włókna naturalne

Uznajmy je za najlepsze bo przecież naturalne i trudno odmówić im takich cech jak: wysoka higroskopijność ( wchłanianie wilgoci), wytrzymałość na rozciąganie, odporność na gnicie, duża izolacyjność cieplna, łatwość wybielania oraz farbowania w procesie obróbki włókna.Odzież z włókien naturalnych dłużej nam będzie służyć i zawsze będzie dobrze się nosić.

 

Włókna syntetyczne
Tutaj pojawia się podział na sztuczne i syntetyczne, to dość niefortunne, bo łatwo można się pomylić przy takiej klasyfikacji. Ogólnie chodzi o to, że sztuczne to takie, które pochodzi w naturalnego surowca (np. drzewo iglaste, bambus), ale wymagają obróbki chemicznej. Najłatwiej to zapamiętać na przykładzie bambusa, wystarczy wyobrazić sobie, że przecież bez jego „zmiękczenia” z obranych łodyg nic nie uszyjemy. To wielki skrót myślowy i proszę wszystkich „profesjonalistów” o wyrozumiałość 🙂 chodzi o pokazanie różnicy Tworzywa syntetyczne, które wkroczyły we wszystkie dziedziny naszego życia, to tzw. związki wielkocząsteczkowe — czyli polimery, otrzymane na skutek łączenia się pojedynczych cząsteczek(monomerów).

 

Rodzaje materiałów wg pochodzenia
Jest też drugi sposób podziału materiałów, głównie ze względu na pochodzenie, a nie na sposób produkcji.

  • pochodzenia zwierzęcego np. wełna, jedwab
  • pochodzenia roślinnego np. bawełna, wiskoza, len
  • syntetyczne np. poliester, akryl, spandex
  • mineralne np. bazaltowe, szklane

A więc co wybrać włókna naturalne czy syntetyczne ?Jak widać współczesny człowiek ma do dyspozycji wiele tkanin o najróżnorodniejszych właściwościach produkowanych przez przemysł włókienniczych. W lecie najchętniej ubieramy się w materiały bawełniane, w zimie wolimy np ciepłą wełnę.Chemicy rozszyfrowali skład i budowę włókien, które ofiarowała nam przyroda, a także wytworzyli nowe, o zmienionych właściwościach, równie chętnie stosowane przez przemysł odzieżowy i dziewiarski. Posiadana wiedza pomoże nam dobrać coś co nam bardziej lub mniej odpowiada a czytanie metki ze składem surowcowym albo rzucona przez sprzedawcę niezrozumiała nazwa włókna przestanie być tajemniczym kodem zarezerwowanym tylko dla fachowców 🙂

 

włókna naturalne czy syntetyczne

*źródła 1) „Encyklopedia materiałów odzieżowych” Gail Baugh