Kaszkiet do każdej stylizacji - Big Look - moda męska w dużym rozmiarze
 • WARSZAWA - tel. 22 620 78 10
 • KATOWICE - tel. 32 351 84 95

Kaszkiet do każdej stylizacji

Kaszkiet to najbardziej uniwersalne nakrycie głowy dla mężczyzn. Idealnie sprawdzi się w sytuacjach codziennych, jak i tych, które wymagają założenia garnituru, czy płaszcza. Dodatkowo sprawdza się jako letnie oraz zimowe nakrycie głowy. Pomimo tego, że kojarzy się ze starszymi osobami, to w Polsce coraz więcej młodych mężczyzn decyduje się na zakup kaszkietu.

W ostatnich sezonach chętnie wraca się do klasyki ubioru. Kaszkiet to idealne nakrycie głowy dla osób, które idę w miejsca, gdzie nie wypada nosić zwykłej czapki.

 

Skąd wziął się kaszkiet?

 

Kaszkiety zostały wprowadzone do użycia w XVIII wieku do wielu armii m. in. w polskiej. Cechowały się one prostotą, a daszek miały skierowany do przodu. Prawie 200 lat wcześniej stały się dość popularne w Wielkiej Brytanii, gdy władze nakazały mężczyznom niższych klas społecznych nosić nakrycia głowy w niedziele i święta. Moda na płaskie nakrycia głowy szybko dotarła również do Irlandii i Szkocji. Na początku dwudziestego wieku na dobre zagościły w ubiorze amerykanów.

Obecnie kaszkiet jest elementem mody męskiej, który jest wykorzystywany do różnych stylizacji. Nadal kojarzy się z klasyką, przez co pojawia się na wybiegach, elitarnych wydarzeniach, czy turniejach golfa. Istnieją także kaszkiety, które wpasują się w sportową stylizację mężczyzny. Niektóre modele mają pogłębioną czapkę, przez co zakrywają więcej głowy. Podstawową cechą rozróżniającą klasyczne i sportowe kaszkiety jest gatunek materiału oraz sposób w jaki zostały wykonany.

 

Kaszkiet na jesień i zimę

 

Jesienne i zimowe odmiany kaszkietów wykonane są z ciepłych materiałów. Jest to m. in. wełna, tweed (szkocka tkanina wełniana) oraz skóra. Przy wybieraniu ciepłego kaszkietu powinniśmy zwrócić uwagę na tkaninę, z której został wykonany. Powinien składać się wyłącznie z naturalnych tkanin, ponieważ syntetyczne materiały mogą powodować pocenie się skóry głowy. Kaszkiety na chłodniejsze dni ocieplane są specjalnym wkładem oraz podszewką. Istnieją także kaszkiety, które mają klapy zakrywające uszy.

Zimą kaszkiet najlepiej prezentować będzie się w zestawieniu z eleganckimi płaszczami, bądź niesportowymi kurtkami, a jesienią z ciepłą kamizelką.

 

Kaszkiet na lato

 

Na upalne dni kaszkiet też jest dobrym rozwiązaniem, bowiem chroni naszą głowę przed promieniami słonecznymi. Letnie nakrycie głowy powinno być wykonane z bawełny, lnu lub cienkich odmian np. jeansu. Nakrycia głowy powinny być w jasnych kolorach, aby nie przyciągały jeszcze więcej promieni słonecznych.

Latem kaszkiet możemy nosić m. in. do koszuli i krótkich spodenek oraz lnianych marynarek.

 

Jaki kolor wybrać?

 

Kolor kaszkietu należy dopasować do naszej skóry, włosów i oczu. Ciemne kolory przeznaczone są dla brunetów, a jasne dla mężczyzn z blond włosami. Mogą być także dopasowane do koloru oprawek naszych okularów.

 

Czy muszę ściągać kaszkiet? Jeżeli tak, to w jakich sytuacjach?

 

Kaszkiet jak i inne nakrycia głowy należy ściągać w przeróżnych sytuacjach. Każdy dbający o elegancję mężczyzna powinien znać te zasady i stosować się do nich. Zasada obowiązuje wszystkie nakrycia głowy.

Mężczyzna nie musi ściągać nakrycia głowy, kiedy:

 • jest w holu hotelu,
 • windzie,
 • poczcie,
 • lotnisku oraz w środkach komunikacji miejskiej,
 • na zewnątrz oraz podczas imprez na świeżym powietrzu.

Mężczyzna musi ściągnąć nakrycie głowy, kiedy:

 • wchodzi do jakiegoś pomieszczenia,
 • wchodzi do ogródka kawiarni, cukierni, czy restauracji,
 • grają hymn państwowy,
 • w kościele,
 • na świeżym powietrzu podczas pogrzebu.

Dodatkowo mężczyźni powinni zdjąć nakrycia głowy, kiedy witają się z kobietami. Natomiast, gdy spotyka się dwóch mężczyzn w nakryciach głowy, to pierwszy zdejmuje np. kapelusz ten, który wcześniej zauważył drugiego. Wszelkie nakrycia głowy ściągamy przy powitaniu i robimy to tą ręką, która jest zewnętrzna w stosunku do osoby, z którą się witamy.

 

Dodatkowo należy wiedzieć, że:

 

Źle dopasowane nakrycie głowy nie nada nam uroku. Dlatego należy pamiętać, aby kaszkiety,kapelusze i czapki były zawsze dopasowane do kształtu naszej twarzy, koloru skóry i włosów oraz oczywiście do całej stylizacji.

 

kaszkiet do każdej stylizacji