• WARSZAWA - tel. 22 620 78 10
  • KATOWICE - tel. 32 351 84 95

Prawidłowa długość krawata

Dobranie prawidłowej długości krawata wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że znamy kilka prostych zasad.

 

Krawat, to inaczej zwis męski ozdobny. Nie jest on powszechnie lubianą częścią ubioru, jednak niektóre sytuacje wymagają jego założenia. Wszyscy starają się zrobić estetyczny węzeł pod szyją, dobrać odpowiedni kolor oraz wzór, ale często zapominamy o odpowiedniej długości.

 

Jaka powinna być długość krawata?

 

Krawat musi być odpowiednio dopasowany do wzrostu oraz sylwetki osoby, która będzie go nosić. Wysocy panowie będą potrzebowali dłuższego krawata, niż niżsi (można skrócić długość odpowiednio wiążąc krawat). To samo dotyczy większych panów, którzy mają szerszą szyję oraz odstający brzuch.

Wychodząc naprzeciwko konsumentom, producenci wypuszczają na rynek krawaty o różnych długościach. Wybierając krawat można przyłożyć jeden koniec do dolnej wargi. Kiedy drugi koniec dotyka ziemi – krawat ma odpowiednią długość. Oprócz takiego testu większość krawatów posiada poprzeczny ścieg w dwóch trzecich swojej długości. Rozpoczynając zawiązywanie krawata w tym miejscu mamy dobry punkt, aby później regulować jego długość według własnego uznania.

 

Zawiązałem krawat. Dokąd powinien sięgać?

 

Wszystkie wymogi obowiązujące wśród eleganckiego ubioru mówią jasno – koniuszek krawata musi dotykać paska od spodni. Jednak, żeby nie było za łatwo, nie może on być widoczny w otwarciu marynarki na dole. Trzeba pamiętać, że zwisanie krawata poniżej paska od spodni jest wykluczone. Przesada w drugą stronę także nie jest mile widziana. Krawat, który nie dotyka swoim koniuszkiem paska od spodni, jest po prostu zbyt krótki i nie wygląda dobrze podczas eleganckich wyjść.

Należy także pamiętać, aby węższa część krawata nie była dłuższa, od szerszej. Nie możemy pozwolić na to, by węższa część była widoczna. Należy ją wsunąć za szlufkę, która znajduje się z tyłu szerokiej części krawata.

Jesteś niski i wszystkie krawaty są za długie? Wystarczy, że zawiążesz go w odpowiedni sposób tworząc np. dwa węzły. Jesteś wysoki, bądź masz szeroką szyję i wystający brzuszek? Wystarczy, że kupisz krawat, który jest dłuższy od tych standardowych.

Takie krawaty znajdziecie m. in. w naszych sklepach, a przy okazji sprzedawcy pokażą jak odpowiednio go zawiązać. Posiadamy także muszki z dłuższymi paskami tak, aby nie były zbyt ciasne dla panów z szerszą szyją.

Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki. POLITYKA PRYWATNOŚCI