Poradnik Big Look - Odzież – co zabrać ze sobą w góry? - Big Look - moda męska w dużym rozmiarze
  • WARSZAWA - tel. 22 620 78 10
  • KATOWICE - tel. 32 351 84 95

Poradnik Big Look – Odzież – co zabrać ze sobą w góry?

Nadeszły wakacje i niektórzy z nas podjęli decyzję o wyjeździe – morze , jeziora ,wczasy w egzotycznych krajach albo góry. Padło na góry ? – no własnie nie ma to jak wędrówka w doborowym towarzystwie i pięknych okolicznościach przyrody plus pozytywna dawka zmęczenia. Zanim jednak wyruszymy warto zastanowić się co spakować do plecaka aby nasz pobyt w górach był bezpieczny i komfortowy. Kwestia bezpieczeństwa pobytu na górskich szlakach to obszerny temat – my jednak chcemy skupić się nad tematem odzieży.

 

ubrania w górach

 

W górach jak to w górach pogoda może zmienić się w ciągu kilku chwil dlatego trzeba mieć ze sobą odzież adekwatną do warunków atmosferycznych.

 

ubrania w górach - 01

 

Nawet kiedy wyruszamy w słoneczny , bezchmurny dzień i prognozy nie przewidują zmian- należy zabrać ze sobą odpowiednią odzież: ciepły sweter, bawełnianą bluzę, kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową i przeciwwietrzną,czapkę bawełnianą z daszkiem i zapasowe bawełniane skarpety. Zabierajmy również rękawiczki – (mogą być rowerowe) pomogą we wspinaczkach a także ochronią ręce kiedy będziemy trzymali kije trekkingowe.

 

Buty – one są najważniejsze- muszą być dobrze dobrane pod kątem rozmiaru czyli wygodne i sprawdzone koniecznie z podeszwą antypoślizgową. Nie kupujmy butów przed samą wyprawą, but musi być sprawdzony i nieco rozchodzony w przeciwnym razie nabawimy się otarć.
Jeśli mówimy o otarciach , nie sposób nie wspomnieć o długich spodniach ,które uchronią nasze ciało podczas przedzierania się przez leśne gęstwiny no i skały. Warto jednak mieć ze sobą szorty- będą tzw zapasem na wypadek ulewnego deszczu i możemy też przebrać się na szlaku lub w schronisku bo np. zrobiło się gorąco.

 

Nie zapomnijmy zabrać bawełnianej koszuli z długim rękawem- ochroni nas przez słońcem jak również przed otarciami i ukąszeniami owadów, a w sytuacji nagłego ochłodzenia będzie stanowić cieplejszą warstwę pod np. bluzą polarową , kurtką czy kamizelką puchową. Jeśli dołożymy do tego bieliznę odprowadzającą wilgoć, kilka bawełnianych t-shirtów i podkoszulek z długim rękawem – możemy uznać że pakowanie przebiegło z sukcesem.
Najważniejszy do „zabrania” w góry jest jednak zdrowy rozsądek – nie zbaczajmy z tras, ukrywajmy się przed burzą i dostosujmy naszą kondycję do trudności szlaków i „górskich wyrypów”, a nasze wakacje okażą się naprawdę udane .

 

ubrania w górach - 02