- WARSZAWA - tel. 22 620 78 10
- KATOWICE - tel. 32 351 84 95
Poradnik Big Look – Koszule – część 2
Każdy mężczyzna powinien w swojej szafie posiadać, choć kilka koszul. W ostatnim poradniku opisaliśmy w krótki sposób materiały z jakich wykonywane są koszule. Tym razem opiszemy w kilku zdaniach fasony, kołnierzyki oraz mankiety jakie występują w męskiej modzie.
Jak wiemy sylwetki mężczyzn są różne. Dlatego producenci ubrań wyszli naprzeciw klientom i produkują koszule o różnych fasonach. Teraz szczupli oraz więksi panowie bez problemu mogą znaleźć odpowiednią koszulę, która będzie idealnie leżeć na ich ciele. Należy wiedzieć, że koszula ma dwa rozmiary – kołnierzyka oraz samej koszuli. Rozmiar koszuli określana jest przez wzrost, by zachować odpowiednie proporcje, zaś prawidłowo dobrany kołnierz powinien przylegać do szyi. Jednak nie może sprawiać wrażenia, że zaraz się udusimy. Kiedy mamy na sobie odpowiedni rozmiar kołnierzyka, to jesteśmy w stanie swobodnie włożyć palec miedzy szyję, a samą koszulę. Pamiętajmy, że dopasowanie koszuli jest bardzo ważne, ponieważ mając za dużą, bądź za małą koszulę będziemy wyglądać po prostu źle, a jednocześnie czuć się niekomfortowo.
Kołnierzyk
Oto kilka podstawowych typów kołnierzy, które występują w męskiej modzie.
Kent (klasyczny) – Krój ponadczasowy, najmodniejszy i najczęściej występujący. Charakteryzuje się wąsko rozstawionymi rogami, co pasuje do wszystkich rodzajów koszul. Można nosić go bez krawata – rozpinając górny guzik. Jest to idealny typ kołnierzyka dla osób o okrągłej oraz pociągłej twarzy.
Włoski (szeroki) – Charakteryzuje się szerokim rozstawieniem rogów, które mogą w różnych wersjach tworzyć nawet linię poziomą. Jest to kołnierzyk uważany za najbardziej elegancki. Koszulę z takim kołnierzykiem należy zawsze nosić z krawatem, bądź muchą, ponieważ szeroki rozpięty kołnierzyk nie prezentuje się zbyt dobrze. Kołnierzyk włoski poleca się raczej panom o długiej szyi oraz pociągłej twarzy.
Button-Down (kołnierzyk amerykański/z guziczkami) – Rogi w takich kołnierzykach zapięte są na guziki. Koszule z kołnierzem amerykańskim nadają się na mniej oficjalne okazje. Dobrze prezentuje się bez krawata, bądź zawiązanym na wąski węzeł.
Łamany (smokingowy) – Model typowo wieczorowy. Koszule z kołnierzem łamanym zakłada się tylko do fraka, surduta oraz smokingu. Zakładając taką koszulę obowiązkowo musimy założyć do niej czarną, klasyczną, wiązaną muchę. Koszule te posiadają mankiety zapinane na spinki.
Mankiety
W świecie męskiej mody możemy wyróżnić podział mankietów na pojedyncze oraz podwójne. Mankiet pojedynczy (tradycyjny) spotykany jest w koszulach mniej formalnych, do których możemy założyć krawat, czy muchę, choć nie jest to konieczne. Mankiety te mają wiele fasonów i przeważnie mają jeden lub dwa guziki. Mankiety te mogą być ścięte, bądź zaokrąglone. Natomiast mankiet podwójny (francuski) zapinamy już na spinki. Koszule z takimi mankietami są bardzo eleganckie. Obowiązkowo zakładamy do nich krawat lub muchę. Koszule z mankietem podwójnym założymy na bardzo oficjalne okazje. Mankiety francuskie mogą być ścięte, półokrągłe oraz proste.