PORADNIK BIG LOOK#24 POSZETKA

 POSZETKA 

Słowo poszetka- nikomu nic nie mówi, z niczym się nie kojarzy ani do niczego nie nawiązuje. Często też mylone jest z butonierką, a tymczasem  jest to ozdobna chusteczka trzymana w przedniej  kieszonce marynarki tak, aby była widoczna i stanowiła ozdobę i element całej stylizacji.

 

cc092689d46db2aced2389ebe5c00bb8

Historia  poszetki -została zapoczątkowana  zapewne potrzebą posiadania chustek higienicznych, ale ponieważ szyto je z coraz ładniejszych i  szlachetnych tkanin, zaczęła nabierać walorów ozdobnych. Kawałek chustki wykonanej z drogiego jedwabiu czy szlachetnego lnu stał się zbyt wyrafinowany , aby używać go jako chustki do nosa czy przecierania spoconego czoła i wtedy zaczęła się się ozdobna kariera tego szykownego kawałka tkaniny.

Tkanina na poszetkę – to każdy materiał  jaki wpadnie w ręce  – len, bawełna, wełna, jedwab czy cięższe drukowane żakardy.Bez wątpliwości  jednak dwie najważniejsze tkaniny dla świata poszetek to len i jedwab-  len bo ze względu na swoją strukturę doskonale się formuje , jedwab bo jest bardzo wiotki i można uzyskać bardziej ekspresyjny i przestrzenny efekt ułożenia.

Wzornictwo poszetki -każde : kropki, drobne rzuciki, kwiaty, wzorki geometryczne im bardziej kolorowe i drukowane tym lepiej.Klasyka to jednak biel i czerń lub szlachetne czerwienie i kobalty.Polecamy kolekcję poszetek z motywami zwierzęcymi- ilustracje autorstwa Pana Alka Morawskiego do zobaczenia na blogu milerszyje.pl Niezwykle artystyczne pełne ekspresyjnych barw, wręcz zjawiskowe.poszetki-puff-1024x1024

 

Sposób wykonania poszetki- czyli technologia zastosowana przy obróbce jest bardzo istotna.Choć mogło by się wydawać ,że to tylko kawałek jakiegoś materiału, to jednak ten rodzaj minimalizmu wymaga najwyższej jakości tkaniny  i precyzji wykonania.Ręczne wykończenie brzegów gwarantuje najlepszy efekt, którego nie zastąpi obróbka mechaniczna czyli stębnówka i overlock.Ten charakterystyczny pięknie wykonany przy pomocy igły rulonik, plasuje poszetkę na piedestale jakości.

 

poszetka6_13.11-1024x683

 

Sposób noszenia poszetki-  Dobierać do krawata czy nie ? i czy to oznacza że powinna mieć podobny kolor lub wręcz być wykonana z identycznej tkaniny? Producenci luksusowych krawatów wiedzą ,że poszetka powinna jedynie nawiązywać kolorystycznie do krawata nie produkują identycznych poszetek i krawatów z czym absolutnie się zgadzamy. Im większe kontrasty kolorystyczne tym ciekawiej i niebanalniej. Zresztą poszetka stała się już na tyle uniwersalna,że doskonale wygląda w stylizacjach casualowych  z rozpiętym guzikiem koszuli i bez krawata czy muchy. Sposobów zakładania jest tyle  ile sami wymyślimy :

  • można złożyć w tzw cztery rogi gdzie widoczne będą ręczne obręby poszetki
  • w tzw „puff” czyli od niechcenia włożona bez zbytniej staranności i tu będzie widoczna część środkowa bez obrębów,
  • lub linearnie w trójkąciki jeśli to będzie odpowiednie do garnituru smokingu lub samej marynarki.

0445 04410440

Poszetka jest stylizacyjnym klasykiem, nośmy na zdrowie i nie przerażajmy się zbyt wysoką ceną bo zawsze warto dobrze wyglądać .

 

żródła : milerszyje.pl

Wikipedia