PORADNIK BIG LOOK #20: Black Friday

Czarny Piątek to dzień po Święcie Dziękczynienia obchodzonym w Stanach Zjednoczonych zawsze w czwarty czwartek listopada. I jednocześnie początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. Przyjęło się, że tego dnia sklepy wydłużają godziny otwarcia. Tradycyjnie w Czarny Piątek otwierano je już 6 rano, ale stopniowo godzina zaczęła się przesuwać nawet na 4 rano. Obecnie niektóre sklepy są już czynne całą dobę. I przygotowują dla klientów wręcz oszałamiające promocje, zniżki i okazje.

Od kilku lat na świecie tuż po „Black Friday” obchodzony jest także „Cyber Monday”. Tego dnia wielkie obniżki oferują z kolei sklepy internetowe-tradycja  narodziła się w USA, ale błyskawicznie rozprzestrzeniła się na inne kraje, docierając także do Europy

Za oceanem jest to najbardziej dochodowy dzień dla całej branży handlu. W ubiegłym roku podczas Czarnego Piątku Amerykanie wydali na zakupy 67,6 mld dolarów. Według danych firmy Fundivo, aż 136 mln mieszkańców USA zrobiło zakupy w trakcie weekendu, który zaczyna tego dnia, a średni rachunek wyniósł 403 dolary. Black Friday to już tradycja, prawdziwy element amerykańskiej kultury.

 

black-2951012_960_720

 

Skąd pochodzi tradycja Black Friday? Zdania w tej kwestii są podzielone. Według niektórych źródeł jest to pamiątka po tuszu, który wypełniał dawne księgi handlowe. Inne z kolei podają, że nazwa bierze się od potoku ludzi, którzy tego dnia tłoczyli się w sklepach.

Najprawdopodobniej jednak korzenie zakupowego szaleństwo sięgają 1869 roku. W tym czasie ceny złota w USA osiągnęły rekordowe ceny z powodu spekulacji giełdowych. Dokładnie 24 września rząd USA postanowił zainterweniować. Cena złota spadła wtedy ze 160 do 130 dolarów za uncję. Wywołało to lawinę na rynku finansowym i obniżenie cen złota o ponad 20%.

Nazwa Black Friday ma też wywodzić się ze slangu policyjnego. Dla stróżów prawa tłumy ludzi szturmujących sklepy wielokrotnie okazywały się sporym problemem. To dzień najdłuższych kolejek przed sklepami. Musi to prowadzić do różnych wypadków. Stało się tak np. w 2008 roku pod Wal Martem na nowojorskim Long Island. Drzwi sklepu otworzyły się przed czasem pod naporem tłumu. W ciągu 5 minut do budynku wdarło się prawie 2 tys. osób. Podczas gorączki zakupów jedna osoba została stratowana na śmierć

Podobnie jak Walentynki czy Halloween, tak amerykańska tradycja Czarnego Piątku przywędrowała też do Polski. Z roku na rok coraz więcej polskich sklepów zarówno stacjonarnych , jak i tych działających online, przygotowuje tego dnia specjalne promocje. Nie są one jednak tak atrakcyjne, jak w Stanach, często wynoszą np. zaledwie 15-20 proc., chociaż zdarzają też sięgające 70 proc.

wallet-2292428__340

 

Black Friday przyciąga tłumy klientów każdego roku, spośród których wielu niestety traci zdrowy rozsądek pod wpływem zakupowego szaleństwa. Nabywanie ogromnej ilości ubrań oraz dodatków tylko dlatego, że ich cena znacząco spadła, wcale nie jest dobrym pomysłem. Często skutkuje to tym, że nasze nabyte pod wpływem emocji zakupy lądują na dnie szafy i nigdy ich nie zakładamy. Warto więc przed pójściem do galerii handlowej zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy i co chcemy nabyć. Niewiarygodnie niska cena nie powinna być głównym powodem zakupu kolejnej części garderoby.Mierząc daną rzecz, zastanów się, czy jej potrzebujesz oraz w jakich stylizacjach się sprawdzi. Pomyśl, czy pasuje do Twojego stylu i z jakimi ubraniami oraz dodatkami, które posiadasz, można ją później zestawić a zakupy z pewnością zaliczysz do udanych .

 

Żródła : Wikipedia, focus.pl, Allani Trendy