PORADNIK BIG LOOK #19: Włókna naturalne czy syntetyczne?

 Jakie są rodzaje materiałów , czym się różnią ? włókna naturalne czy syntetyczne. ???

Często zadajemy sobie takie pytania robiąc zakupy i studiując metki ze składem surowcowym. Kiedyś ta wiedza była dostępna osobom uczącym się w  szkołach o profilu odzieżowym albo studentom studiującym  materiałoznawstwo czy włókiennictwo na Łódzkiej Politechnice.   Rozwój przemysłu chemicznego spowodował rewolucję również w przemyśle włókienniczym bowiem powstało wiele syntetycznych włókien z powodzeniem dodawanych do innych uzyskując w ten sposób  wielogatunkowość tkanin na rynkach odzieżowych a zatem  ?

Włókno czyli co ?

Włókno to po prostu podstawowy surowiec, z którego powstaje przędza, z przędzy  nici i w efekcie tkanina lub dzianina.

Rodzaje materiałów

Tak naprawdę materiały można podzielić dwojako, zacznijmy od sposobu powstawania, najpopularniejszego podziału: naturalne i chemiczne.

włókna naturalne

  • pochodzenia roślinnego np. bawełna, len, konopie, sizal

  • pochodzenia zwierzęcego np. wełna, kaszmir, jedwab naturalny

włókna chemiczne

  • sztuczne np. wiskoza, acetat

  • syntetyczne np. poliester, poliamid, anilana, nylon, sztuczny jedwab

Włókna naturalne

Uznajmy je za najlepsze bo przecież  naturalne i trudno odmówić im takich cech jak:  wysoka higroskopijność ( wchłanianie wilgoci), wytrzymałość na rozciąganie, odporność na gnicie, duża izolacyjność cieplna, łatwość  wybielania oraz farbowania w procesie obróbki włókna.Odzież z włókien naturalnych dłużej nam będzie służyć i zawsze będzie dobrze się nosić.

Włókna syntetyczne

Tutaj pojawia się podział na sztuczne i syntetyczne, to dość niefortunne, bo łatwo można się pomylić przy takiej klasyfikacji. Ogólnie chodzi o to, że sztuczne to takie, które pochodzi w naturalnego surowca (np. drzewo iglaste, bambus), ale wymagają obróbki chemicznej. Najłatwiej to zapamiętać na przykładzie bambusa, wystarczy wyobrazić sobie, że przecież bez jego „zmiękczenia” z obranych łodyg nic nie uszyjemy. To wielki skrót myślowy i proszę wszystkich „profesjonalistów” o wyrozumiałość :) chodzi o pokazanie różnicy Tworzywa syntetyczne, które wkroczyły we wszystkie dziedziny naszego życia, to tzw. związki wielkocząsteczkowe — czyli polimery, otrzymane na skutek łączenia się pojedynczych cząsteczek(monomerów).

Rodzaje materiałów wg pochodzenia

Jest też drugi sposób podziału materiałów, głównie ze względu na pochodzenie, a nie na sposób produkcji.

  • pochodzenia zwierzęcego np. wełna, jedwab

  • pochodzenia roślinnego np. bawełna, wiskoza, len

  • syntetyczne np. poliester, akryl, spandex

  • mineralne np. bazaltowe, szklane

  A więc co wybrać włókna  naturalne czy syntetyczne ?Jak widać współczesny człowiek ma do dyspozycji wiele tkanin o najróżnorodniejszych właściwościach produkowanych przez przemysł włókienniczych. W lecie najchętniej ubieramy się w materiały bawełniane, w zimie wolimy  np ciepłą wełnę.Chemicy rozszyfrowali skład i budowę włókien, które ofiarowała nam przyroda, a także wytworzyli nowe, o zmienionych właściwościach, równie chętnie stosowane przez przemysł odzieżowy i dziewiarski. Posiadana wiedza pomoże nam dobrać coś co nam bardziej lub mniej odpowiada a czytanie metki ze składem surowcowym albo rzucona przez sprzedawcę niezrozumiała nazwa włókna przestanie być tajemniczym  kodem zarezerwowanym tylko dla fachowców :)

0781             _BS59068 — 1 kopia                  _BS59159 — 1 kopia                         _BS59168 — 1 kopia

 

*źródła 1) „Encyklopedia materiałów odzieżowych” Gail Baugh,