Poradnik Big Look #16: Odzież – co zabrać ze sobą w góry?

 

wanderer-455338__340

 

Nadeszły wakacje i niektórzy z nas podjęli decyzję o wyjeździe – morze , jeziora ,wczasy w egzotycznych krajach  albo góry. Padło na góry ? – no własnie nie ma to jak wędrówka w doborowym towarzystwie i pięknych okolicznościach przyrody plus pozytywna dawka zmęczenia . Zanim jednak wyruszymy warto zastanowić się co spakować do plecaka aby nasz pobyt w górach był bezpieczny i komfortowy.  Kwestia bezpieczeństwa pobytu na górskich szlakach to obszerny temat – my jednak chcemy skupić się nad tematem odzieży.
W górach jak to w górach pogoda może zmienić się w ciągu kilku chwil dlatego trzeba mieć ze sobą odzież adekwatną do warunków atmosferycznych.

1142    1162

Nawet kiedy wyruszamy w słoneczny , bezchmurny dzień i prognozy nie przewidują zmian- należy zabrać ze sobą  odpowiednią odzież :ciepły sweter, bawełnianą bluzę,  kurtkę  lub pelerynę przeciwdeszczową i przeciwwietrzną,czapkę bawełnianą z daszkiem i zapasowe bawełniane skarpety. Zabierajmy również rękawiczki-( mogą być rowerowe) pomogą we wspinaczkach a także ochronią ręce kiedy będziemy trzymali kije trekkingowe.
Buty- one są najważniejsze- muszą być dobrze dobrane pod kątem rozmiaru czyli wygodne i sprawdzone koniecznie z podeszwą antypoślizgową. Nie kupujmy butów przed samą wyprawą, but musi być sprawdzony i nieco rozchodzony w przeciwnym razie nabawimy się otarć.
Jeśli mówimy o otarciach , nie sposób nie wspomnieć o długich spodniach ,które uchronią nasze ciało podczas przedzierania się przez leśne gęstwiny no i skały. Warto jednak mieć ze sobą szorty- będą tzw zapasem na wypadek ulewnego deszczu i możemy też przebrać się na szlaku  lub w schronisku bo np. zrobiło się gorąco.
Nie zapomnijmy zabrać bawełnianej koszuli z długim rękawem- ochroni nas przez słońcem jak również przed otarciami i ukąszeniami owadów, a w sytuacji nagłego ochłodzenia będzie stanowić cieplejszą warstwę pod np. bluzą polarową , kurtką czy kamizelką puchową. Jeśli dołożymy do tego bieliznę odprowadzającą wilgoć, kilka bawełnianych t-shirtów i podkoszulek z długim rękawem – możemy uznać że pakowanie przebiegło z sukcesem.
Najważniejszy do „zabrania” w góry jest jednak  zdrowy rozsądek – nie zbaczajmy z tras, ukrywajmy się przed burzą i dostosujmy naszą kondycję do trudności szlaków i „górskich wyrypów”, a nasze wakacje okażą się naprawdę udane .

3621 3614 36643831